Vai zīst pirkstus ir kaitīgi?

Pirmajā dzīves gadā par īkšķa sūkāšanu tiešām nebūtu daudz jāpārdzīvo, ja vien šis ieradums nekļūst par vienīgo iespēju nomierināties vai iemigt.

Tas ir nepieciešams attīstības posms, kad no 3 līdz apmēram 10 mēnešu vecumam bērns visu bāž mutē – tā viņš attīsta acu, roku un mutes sadarbību. Vienīgi līdz brīdim, kad bērns mācīsies rakstīt, uzmaniet, lai visu to, ko viņš prot un dara ar vienu roku, viņš tikpat labi prastu arī ar otru. Tā jūs palīdzēsiet attīstīties abām smadzeņu puslodēm vienlīdz labi. Ļaujiet, lai bērns bāž mutē rotaļietas un pirkstus: viņš tos pēta, tikai sekojiet, lai viņš nesāk sūkāt vienu vienīgu pirkstu, piemēram, labās rokas īkšķi, ko tūdaļ atrod un par citiem šīs un otras rokas pirkstiem vairs neinteresējas. Šāds sevis mierinājums ar laiku ņemas spēkā un mazina viņa spējas sevi izklaidēt un nomierināt kā citādi. Turklāt īkšķa regulāra sūkāšana rada nepareizu sakodienu (zirga zobus), un pats īkšķis var tikt nosūkāts – kļūt tievāks un īsāks nekā otrai rokai.

Lai bērns pārstātu zīst pirkstu, viņam ir jāiemāca zīst knupi. Šobrīd pēc zobārstu ilgstošiem pētījumiem ir noskaidrots, ka 3 gadu vecumā, kad ir izveidojies piena zobu sakodiens, 1/3 bērnu ir labojami sakodiena defekti, kas izveidojušies kā sekas pirkstu, priekšmetu un vecumam neatbilstošas formas mānekļu ilgstošai zīšanai. Šie bērni bez abpusēji ieinteresētas stomatoloģiskas korekcijas, iespējams, nekad nespēs žilbinošā smaidā atsegt līdzenu zobu rindu. Turklāt, nepareizas zobu vai žokļu attiecības, piemēram, saspiesta zobu rinda, vai dziļš sakodiens, veicina zobu nevienādu noslogojumu un pastiprinātu dilšanu, uztura atlieku uzkrāšanos mutes dobumā, zobu trupes attīstību un kavē uztura pilnvērtīgu sasmalcināšanu, kas ir iemesls veselai rindai gremošanas orgānu slimību. Tādēļ zobārsti iesaka saglabāt krūts barošanu, cik ilgi vien iespējams. Bet, ja kāda iemesla dēļ bērns ir jābaro no pudelītes vai jāmierina ar knupi, tad sameklējiet vecumam piemērota izmēra pudeles knupjus un mānekļus, piemēram NUK 1 – līdz 6 mēnešiem un NUK 2 – līdz gadam, jo to forma ir īpaši pieskaņota žokļu formai un veicina to pareizu attīstību. Un no savas pieredzes es varu piebilst, kādu knupi bērns pirmo sāk zīst, to viņš pieņem, pie tā pierod un no citas formas mānekļiem un pudeles pupiņiem atsakās. Tādēļ, ja vajadzīgs, uzreiz sāciet ar piemērotu, bet pēc gada vecuma varat sākt nodarboties ar "kaitniecību" – slepus izdurt knupī caurumus un griezt nost pa gabalam no gumijas, līdz tas kļūst tiktāl sabojāts, ka bērns pats no tā atsakās.