Kamēr jūs un jūsu bērni esat veseli, zāļu aprakstos uzrādāmā informācija un citi veselības aprūpes organizācijas jautājumi jūs, iespējams, īpaši neinteresē.
Kad bērni saslimst, jūs gribat lai ārstēšana būtu efektīva.
Jūs neticēsiet, bet Latvijā lietotājiem domātajos zāļu aprskstos svarīgākā informācija – cik procentiem lietotāju zāles palīdz – nav uzrādīta.
Lai uzzināt kļūtu viegli ejiet uz https://manabalss.lv/i/1559 autorizējieties un parakstiet iniciatīvu ''Uzrādīt zāļu efektivitāti''. Jūsu intereses neviens cits neaizstāvēs.
Vai visas zāles ir vienlīdz efektīvas?
Vairums veselības aprūpē nestrādājošo kļūdaini pieņem, ka pareizi nozīmētas un pareizi iedzertas zāles palīdz visiem.
Pretiekaisuma zāles palīdz mazināt temperatūru gandrīz visiem, bet ārstēšanas vadlīnijās ir iekļautas un no nodokļu naudas apmaksātas arī zāles, kas pēc pētījumu datiem palīdz tikai vienam lietotājam no simta. Deviņdesmit deviņiem šo zāļu lietotājiem no simta zāles nepalīdz, par ko zāļu lietojāji zāļu aprakstā netiek brīdināti. Par viņiem veselības aprūpes nauda tiek izdota veltīgi.
Šāda prakse, manuprāt, ir nepareiza. Ja pacienti zinātu savas izredzes, viņi meklētu alternatīvas.
Kāpēc parakstīšanos neatlikt uz vēlāku laiku?
Pacientam par sevi ir jārūpējas pašam.
Latvijā ir īsākais paredzamā mūža ilgums un mazākie mūža gadi brīvi no slimībām Eiropā. Tas praksē pierāda, ka esošais veselības aprūpes modelis nestrādā.
Ārstu skaits Latvijā uz vienu strādājošo ir 2 reizes mazāks kā Vācijā vai Somijā. Māsiņu skaits ir 2 reizes mazāks kā vidēji Eiropā. Tas nozīmē, ka ārstam ir 2 reizes mazāk laika iedziļināties un skaidrot.
Ja jums neveicas un bērns saslimst gripas epidēmijas laikā vai tiek konsultēts slimnīcā brīvdienā, ārstam izsmeļošai sarunai laika ir vēl mazāk.
Vai jūs paši kādreiz uztraukumā neaizmirstat pajautāt par ārstēšanas izredzēm? Vai ārsts nejautāts jums to vienmēr stāsta?
Uzrādīta zāļu efektivitāte ir viegli pieejams ticams vēl viena konsultanta viedoklis. Ja zāles palīdz lielākajai daļai lietotāju, jūs pamatoti iegūstat sirdsmieru. Ja tās palīdz vienam no simta, jūs meklēsiet iespēju ārstēties citādi. Jūs nezaudēsiet dārgo laiku.
Kad radinieki slimo, jums ir vajadzīgs efektīvakais medikaments, nevis tas, kuru aptieku ķēdei ir steidzami jāpārdod tāpēc, ka partijai beidzas derīguma termiņš vai tirgū ir parādījies cits, efektīvāks līdzeklis.
Mirstība no zāļu blakusefektiem ir 4 biežākais mirstības iemesls Amerikā, kur ir attīstīta tiesu sistēma, tāpēc zāļu blaknes tiek rūpīgi uzraudzītas. Tāpēc ārstējoties ar zālēm ir jāizvēlās pēc iespējas efektīvākas zāles un jālieto tās pēc iespējas īslaicīgi.
Kāpēc Latvijā zāļu aprakstos līdz šim neuzrāda, cik procentiem lietotāju zāles palīdz?
Zāļu valsts aģentūra (ZVA) ir tā, kas publicē oficiālo informāciju par zālēm. Aģnetūra regulāri tiekas ar lobētājiem – zāļu ražotāju un tirgotāju apvienībām(1). Biznesa interesēs ir panākt valsts pasūtījumu un kompensāciju no veselības aprūpes budžeta. Zāļu augsta efektivitāte ir priekšrocība, kas veicina pārdošanu un peļņu. Tā ir laba reklāma. Zema efektivitāte apgrūtina pārdošanu, to labāk neuzrādīt. Rigvir ražotāji bija panākuši kompensāciju, bet zāļu aprakstā nav uzrādījuši cik procentiem lietotāju zāles palīdz, tāpēc ārsti nevar pacientus ticami informēt par viņu izredzēm. Šobrīd Rigvirs jau ir aizliegts, bet lai panāktu, ka tiek uzrādīta visu Latvijā tirgoto zāļu efektivitāte, ir vajadzīgs jūsu atbalsts parakstot iniciatīvu.
Lielās zāļu ražotājfirmas ražo gan augsti efektīvus, gan mazefektīvus medikamentus, kas jāpārdod pēc iespējas vairāk un dārgāk. Tāpēc zāļu apritē iesaistītie nav ieinteresēti, ka lietotājs uzzina zāļu efektivitāti.
(1) https://www.zva.gov.lv/lv/par-mums/par-agenturu/etikas-kodekss/informacija-par-lobetajiem