Vai uztura bagātinātāji ir piemēroti veselības atgūšanai?

 

Uztura bagātinātāji nav piemēroti ne veselības atgūšanai, ne saglabāšanai. Paskaidrošu kāpēc.

 

Vai dabiskas izcelsmes uzturvielas vienmēr ir nekaitīgas?

 

Par homeopātiju un uztura bagātinātājiem cilvēki domā, ka tas ir kas līdzīgs tējiņām. Tie ir augi, daba, tā nav ķīmija, tā noteikti nevar kaitēt. Silvanols šo mītu uzsver reklāmās. „Daba dziedē”, un tādā garā.

Vai jūs esat ievērojuši, ka visi nekultivētie augi lai saglabātos ir spiesti aizsargāties? Citi ar dzelkšņiem, citi ar indi vai slēpjot sēklas aiz skābas vai rūgtas mizas, čaumalās, vai zem zemes. Uzpirkstīte neražo sirdsdarbību stimulējošu vielu tāpēc, lai cilvēks varētu ārstēties. Tā ražo to tāpēc, lai lopiņam, kas to ieēd, kļūtu slikti ar sirdi, un tas augu otrreiz neēstu. Ļoti nelielās devās uzpirkstītes izvilkums veicina sirdsdarbību. Iedzerot mazliet vairāk, notiek stipra saindēšanās un veselība nevis tiek uzlabota, bet zaudēta. Ar uzpirkstīti nevar izārstēt sirds mazspēju. Ja ir sēdošs darbs, ir nevis jādzer sirdsdarbību stimulējošas drogas, bet katru dienu jāatrod laiks stundu garai pastaigai raitā solī, kas dos vērtīgu ieguldījumu veselības saglabāšanā, vai uzlabošanā.

Droši var ēst vienīgi cilvēka kultivētos augus, kuri aizstāvas mazāk. Jo saldāks ābols, jo drošāk ka tas, ja nemiglots ar indi, būs tārpains vai lapseņu saēsts. Tāpēc augļi no veikala ir rūpīgi jāmazgā un ir jāievēro saprātīgas devas. Cilvēks neieēdīs, piemēram, kilogramu burkānu vairākas dienas pēc kārtas, viņam tie pārstās garšot. Bet sulu no kilograma burkānu iedzert ir vieglāk. Ilgstoši to dzerot lielos daudzumos, āda kļūst dzeltena un veselība nevis uzlabojas, bet pasliktinās. Nav tā, ka jo vairāk vitamīnu, jo labāk. Piemēram, pārmērīgi uzņemot A vitamīnu var iedzīvoties aknu bojājumā. Arī asās garšvielas veicinās gremošanu tikai ļoti nelielās devās, tik, cik pakošļājot tīrā veidā, jūtama patīkama garšas pārmaiņa. Lielākās devās tās izraisīs kuņģa kairinājumu, vēl lielākās vemšanu, vēl lielākās - orgānu darbības traucējumus. Piemēram, ēdot lakricu vairāk par 100 gramiem dienā, cilvēki ir miruši sirdsdarbības traucējumu dēļ. Nesaprātīgās devās ēst ķiplokus ir neveselīgi. Greipfrūtu sula mijiedarbojas ar daudzām zālēm. Daļa cilvēku iedzimta fermentu trūkuma dēļ nepanes pupas, piena cukuru. Nu jau visiem zināms diētas ārstu pēdējo desmit gadu lielais atklājums, ka graudu glutēns vienam no diviem simtiem izraisa smagus gremošanas traucējumus. Un graudi ir kultivēti, cilvēkam labvēlīgā virzienā tūkstošiem gadu atlasīti un audzēti kultūraugi, kas arī aizstāvas, kā prot. Tāpēc nedrīkst iet mežā un ēst visas sēnes un ogas pēc kārtas. Tāpat arī nav pareizi ēst vītolu mizas un cerēt, ka tās palīdzēs drošāk par aspirīnu. Ēdamās sēnes neārstēs vairāk par jebkuru citu ēšanai derīgu pārtiku. Ar augu mizām, lapām, indīgām ogām un sēnēm mēģināt uzlabot veselību nepavisam nav droši! Pat dzerot augu tējas, labāk lietojiet vienu konkrētu augu, nevis maisījumu. Nedzeriet ilgāk par pāris dienām un mainiet, dodiet iespēju aknām atkopties.

Vai uztura bagātinātāju iedarbību un nekaitīgumu kāds pārbauda?

Nē, uztura bagātinātājus reģistrē nevis zāļu valsts aģentūra (ZVA), bet Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

Lai saņemtu atļauju tirgot uztura bagātinātājus, ir tikai jānorāda to vielu saturs, ko pārdodamais iepakojums satur. Neviens nepārbauda iedarbību. Tāpēc pēc likuma ražotājs nedrīkst reklāmās rakstīt, ka uztura bagātinātājs ārstē. Nav jāveic izmēģinājumi ar brīvprātīgajiem, kas pierādītu, ka līdzeklis ir nekaitīgs un, manuprāt, visbīstamākais ir tas, ka neviens neuzrauga iespējamos blakusefektus vai mijiedarbību ar zālēm. Ražotājam tas ir ļoti ērti, jo nav jāuzņemas atbildība, Un tā tas paliks, jo nebūs ziņojumu par kaitīgu ietekmi.

Pircējam ir jāsaprot, ka uztura bagātinātāji ir tieši tas pats, kas tēja, kafija vai alkohols, ko katrs lieto, kādu un cik grib. Es ceru, alkohola gadījumā, apzinādamies ar ko riskē.

Savā ārsta praksē divus vissmagākos kakla iekaisumus es esmu novērojis pēc Faringospray lietošanas, un simptomi bez citu medikamentu lietošanas izzuda pēc šīs medicīniskās ierīces lietošanas pārtraukšanas.

Silvanols, kas agresīvi reklamē savus ražojumus Pierīgas autobusu pieturās, un tāpēc ir izpelnījies manu uzmanību, savu Faringospray ir reģistrējis kā medicīnisku ierīci, kas nozīmē to, ka pudelīte un pumpītis ir ražoti drošā, Eiropas prasībām atbilstošā veidā. Bet tie nedrīkst saturēt farmakoloģiski aktīvu saturu! Ja saturs ir farmakoloģiski aktīvs, tas būtu jāreģistrē kā zāles. Tad ražotājam būtu jāsniedz pierādījumi gan par iedarbību gan nekaitīgumu, un tas apgrūtinātu pārdošanu. Tātad, pērkot aptiekā medicīnisku ierīci Faringospray, jūs pērkat lietošanā drošu pudelīti un pumpīti. Taču farmakoloģiski neaktīvais, toties kairinājumu izraisīt spējīgais saturs jums nāk līdzi dāvanā.

Es sazinājos ar ZVA pārstāvi, kas atbild par medicīnisko ierīču reģistrāciju. Izteicu viņam savu viedokli, ka daudzi cilvēki domā, ka Faringospray ir zāles. Viņš bija patiesi izbrīnīts. Uz kastītes taču ir CE burti, tāpat kā uz citām Eiropā ražotām ierīcēm, piemēram, veļas mašīnām! Uz zālēm taču tādus neliek!

Patiesi, uz kastītes burti ir un tagad aptiekās ir nopērkams jaunums - komplekts Faringospray kopā ar Laringospray, divi droši pumpīši un nekāda farmakoloģiski aktīva satura! Reklāmas ietekme uz cilvēkiem dara pārsteidzošus brīnumus.

Kāpēc nav ziņojumu par negaidītām reakcijām vai neefektivitāti? Lielāko daļu kakla iekaisumu izraisa vīrusi, kas nedēļas laikā pāriet paši, organismam izstrādājot pretvielas. Ja šīs nedēļas laikā kaklā tiek kaut kas pūsts, smērēts, vai skalots, slimniekam šķiet, ka iedarbība ir tā, kas palīdzēja. Tas ir placebo efekts. Tie, kam ir jūtīgi kakli, kam no Faringospray rodas kairinājums, nodomā: „Šoreiz nepalīdzēja, laikam par vāju.”. Un pārtrauc lietot. Cilvēki vaino sevi, nevis medicīnisko ierīci, jo neiedomājas, ka aptiekā var tirgot ko nepārbaudītu vai neefektīvu. Cilvēki neapzinās, ka tikai ziņojot par negaidītām reakcijām („Pūtu kā norādīts, cerēju, ka paliks labāk, bet palika daudz sliktāk!”), iespējams uzlabot veselības aprūpi sev un tuviniekiem.

Uz visām autobusu pieturām Silvanols ir izlicis uzrakstus – Klepus – Bronhosil! Un Treknām pangām nē! Nezinātājam šķiet ļoti neveikls teksts, it kā būtu skaidrs, ka domāts – ārstē, bet kāpēc nav uzrakstīts? Tas tāpēc, ka likums pamatoti to nepieļauj, jo nav nekādu pierādījumu ne par iedarbību, ne drošību, nav arī pēcpārdošanas uzraudzības. PVD ar to nenodarbojas, un cilvēki vaino sevi – man ''zāles''(aptiekā taču pirku!) nelīdzēja, laikam slimība bija par smagu.

 

Esiet apdomīgi, nelietojiet uztura bagātinātājus, meklējiet pierādījumus, nepaļaujaties uz Silvanola saukļiem ''daba dziedē'' un līdzīgiem.

 

Tas, ka uztura bagātinātājus pārdod aptiekās, ir veselības aprūpes sistēmiska kļūda, kas būtu jālabo, jo tas maldina patērētāju un apdraud viņa veselību. Uztura bagātinātājus būtu jātirgo pārtikas veikalos blakus kafijai, sālij vai alkoholam tā skaidri norādot, ka par izvēles sekām atbild vienīgi pircējs.

 

Ja ir kādi placebo kontrolētos pētījumos iegūti pierādījumi, ka Faringospray palīdz labāk nekā kakla skalošana ar kliņģerīšu tēju vai fizioloģiskas koncentrācijas sālsūdeni, dodiet ziņu!