Apstrīdu publiskajā telpā izskanējušo viedokli, ka maskas nepasargā no iespējamā inficēšanās riska.
Piemēram: https://spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/aktualitate-par-jauno-koronavi/jautajumi-un-atbildes-par-covi/ ''Veseliem iedzīvotājiem nav nepieciešams izmantot sejas maskas, tās nepasargā no iespējamā inficēšanās riska.''
SPKC uz uzdotajiem jautājumiem gatavojas atbildēt mēneša laikā, bet laika nav, tāpēc pbublicēju viedokli.
Ja pamanījāt kļūdu, lūdzu rakstiet uz zeigurs@latnet.lv
Kapēc slimība nebeidzas?
1.Vīrusu cilvēks sāk izdalīt inkubācijas perioda beigās, pirms slimības pazīmju sākuma, kad jūtas vesels un izskatās vesels, tāpēc pats vēl nezina, ka ir inficēts un negribot inficē apkārtējos. Šādi, atkarībā no apstākļiem, inficējas pat līdz 40 % jauno gadījumu.(*3)
2. Šobrīd infektologi uzskata, ka izzūdot vieglas slimības pazīmēm, cilvēks var turpināt izdalīt vīrusu vēl 7 dienas no pirmajām slimības pazīmēm. Tie, kas ir viegli pārslimojuši vīrusu pāris dienās un netika testēti, jo neatbilda kritērijiem, nezina, ka turpina izplatīt vīrusu, jo jūtas pilnīgi veseli.
Lai lipīga slimība pārstātu strauji izplatīties, vairāk kā 60 % iedzīvotāju ir jābūt neuzņēmīgiem. Kamēr 1 miljons Latvijas iedzīvotāju nepārslimos vīrusu, straujā vīrusu pārnese turpināsies. Ar esošajiem saslimstības tempiem pārslimošana prasīs gadus.
Kāpēc ir jāierobežo slimības izplatīšanās ātrums?
Ja Latvijā, pēc veselības ministres vārdiem, ir 100 intensīvās gultasvietas smagiem slimniekiem, un 5 % slimo smagi, tas nozīmē, ka vienlaicīgi valsts šobrīd var veksmīgi ārstēt līdz 2000 saslimušos, no kuriem 100 būs smagi.
Ja vidējais slimības ilgums ir nedēļa, tad veselības aprūpe tiks pārslogota, ja no jauna saslimušo skaits dienā pārsniegs 280 cilvēkus. Tad intensīvās aprūpes trūkuma dēļ mirstība strauji pieaugs, kas nav pieļaujams.
Šobrīd dienā saslimst ap 40 cilvēkiem.
Kā novērst strauju vīrusa izplatīšanos, ja veselības aprūpes resursi tiek pārslogoti?
Nepieciešams aicināt ikvienu, atrodoties starp līdzcilvēkiem, valkāt masku un mazgāt rokas pirms tās tuvināt sejai pēc publisku telpu un sabiedriskā transporta apmeklējuma.
Ķirurģiska maska palīdz neizplatīt un nesaņemt vīrusu 93 % gadījumu (1*).
Maskas kopā ar pārējiem drošības pasākumimem neizslēdz, bet lielā mērā samazina inficēšanās risku epidēmijas laikā.
Vīruss izplatās ne tikai šķaudot un klepojot, bet arī runājot. Lielie siekalu pilieniņi satur daudz vīrusu daļiņu. Tie arī runājot izplatās ap slimnieku un inficē, ja nokļūst mutē, degunā vai acīs.
Vesela cilvēka imunitāte spēj iznīcināt atsevišķus vīrusus, bet saskaroties ar daudz vīrusiem spēja tos šķelt izsīkst, tāpēc lielās, daudzus vīrusus saturošās siekalu daļiņas ir jāaiztur ar masku, ko tā labi dara.
Ja visi, kas šobrīd jau ir inficēti, bet paši to nezina - un tie var būt ikviens no mums - saskaroties ar līdzcilvēkiem valkātu maskas un cimdus, tad pārdevēji, šoferi, sociālie darbinieki, policisti, brīvprātīgie un riska grupā esošie - būtu labāk pasargāti, jo klientu siekalu pilieni runājot nelidotu apkārt, tie paliktu maskas, vai mutei priekšā aizsietas dubultas šalles, vai lakata iekšpusē.
Ja vīrusu nēsātājs ir aizsedzis muti ar 2 kārtām šalles vai lakata un arī veselais cilvēks ir aizsedzis muti ar 2 kārtām, tad starp cilvēkiem ir 4 auduma kārtas, kas ievērojami samazina siekalās esošā vīrusa pārneses iespēju.
Ja jums masku ir daudz, izlietoto masku metiet ārā un nomazgājiet rokas. Ja masku trūkst, tad maskas, cimdus, lakatus, šalles sadzīvē pēc lietošanas var mazgāt 60 grādos, rūpīgi skalot tekošā ūdenī un lietot atkārtoti.
Kam sabiedriskās vietās maskas būtu jāvalkā jau šobrīd?
Lai sākoties epidēmijai mazinātu vīrusa pārnesi un smagās infekcijas formas, maskas būtu jāiesaka valkāt
1.Visiem, kas darba pienākumu dēļ saskaras ar patērētājiem. Lai neinficētos paši un neinficētu pakalpojuma saņēmējus darba vietā. Tā kā elpot caur masku ir grūtāk, darbiniekiem ir jāparedz biežāki un ilgāki atpūtas brīži.
2.Tiem, kas ir riska grupā veselības stāvokļa dēļ un tiem, kas ar viņiem saskaras.
3. Ikvienam pieaugušajam, kas nespēj raitā solī noiet 2 kilometrus un tiem, kas ar viņu saskaras.
''Lancet'' iesaka valkāt maskas.(2*)
Intervijā CNN, Honkongas atbildīgā amatpersona uzsvēra, ka iedzīvotāju plaša masku valkāšana ir ne tikai kavējusi koronavīrusa izplatību, bet arī mazinājusi publikas saslimstību ar sezonālo gripu.
Ja saslimstība sāk strauji augt, tad, dodoties pēc pārtikas, maskas un cimdi būtu jāiesaka valkāt ikvienam.
Ķirurģiskie cimdi pasargā roku ādu no pārlieku biežas dezinfektanta iedarbības, Dezinficēt cimdus pirms un pēc veikala apmeklējuma ir viegli.
Cik ilgā laikā vīruss vairs nav bīstams?
Pēc pašreizējiem uzskatiem vīruss spēj istabas temperatūrā izturēt 3 dienas.Pēc publisku vietu apmeklēšanas - piemēram, brauciena uz veikalu - iespējami inficētās virsdrēbes var iekārt skapī un neaiztikt 3 dienas. Pēc tam, tās var droši lietot atkal.
Mazgājot rokas, ziepes vīrusu atbrīvo no virsmas un tekošais ūdens noskalo, bet nenobeidz. Vīrusainais ziepjūdens šļakstās, tāpēc pārtikas produktus jātur uz virsmas, kas atrodas tālāk par 60 cm no izlietnes.
Ja cilvēks jau ir inficēts un viņš dzīvo viens, viņš var mājās neko nedezinficēt, vienīgi viņš nedrīkst pie sevis aicināt nepārslimojušos.
Alkohoa koncentrācijai, lai tas nobegtu vīrusu uz sadzīves priekšmetiem minūtes laikā, ir jābūt vismaz 60%. Parastais šņabis nelīdzēs.
Kamēr jūs neliekat rokas pie acīm, deguna vai mutes, jūs inficēties nevarat, pat ja virsmas mājā ir inficētas.
Cimdi palīdz nebāzt rokas mutē, vai pie acīm. Tāpēc dzīvojot kopā ar inficētu personu lietojiet masku un jebkādus tīrus cimdus. Apzinieties, ka ir sevišķi svarīgi nomazgāt un rūpīgi noskalot rokas pirms ēdiena gatavošanas, ēšanas vai sejas aizskaršanas. Ik dienu nomainiet drēbes, ko vēlams mazgāt 60 grādu ūdenī. Ja tās jāmazgā zemākā temperatūrā, tad pirms mazgāšanas uzglabājiet atsevišķi ilgāk par 3 dienām.
Par pacientu kopšanu un virsmu dezinfekciju mājas apstākļos sīkāk lasiet SPKC mājas lapā.
Lai cilvēki, kas ir karantīnā vai slimi, nebūtu spiesti paši doties pēc pārtikas un higiēnas precēm, ir jānodrošina veids kā viņam to dienas laikā piegādāt mājās, citādi viņi likumīgi drīkst par savu veselību rūpēties kā nu spēj.
Pilsētu domes varētu rūpēties, lai ielas tiek pēc nepieciešamības tīrītas un mazgātas, lai smiltīs tiek iesēta zāle, lai putekļi nelido. Tas mazinātu saslimstību arī ar citām plaušu slimībām, tai skaitā tuberkulozi, kas vidē ir izturīgāka par koronavīrusu.
Medijiem būtu jāizglīto sabiedrība, ka spļaušana uz ielām veicina slimību izplatību, tāpēc nav pieņemama.
(1*) https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2749214
Is the use of N95 respirators or medical masks more effective in preventing influenza infection among outpatient health care personnel in close contact with patients with suspected respiratory illness?
Findings In this pragmatic, cluster randomized clinical trial involving 2862 health care personnel, there was no significant difference in the incidence of laboratory-confirmed influenza among health care personnel with the use of N95 respirators (8.2%) vs medical masks (7.2%).
(2*) https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30918-1/fulltext
(*3) https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30917-X/fulltext
3.04 2020