Par risku dzīves laikā saslimt ar vēzi, ārstēšanās izredzēm un profilakses iespējām.

 

Šis raksts kādā dzīves posmā būs svarīgs katram trešajam jūsu ģimenes loceklim. Jūs arī būsiet emocionāli iesaistīti.

Ja gribat, lai liktenis ar vēzi jūs pārsteidz nesagatavotus, tālāk nelasiet.

Pēc epidemioloģiskiem pētījumiem redzams, ka katram cilvēkam, sievietei vai vīrietim, izredzes dzīves laikā saslimt ar vēzi ir 30%, tātad vidēji saslimst katrs trešais.(*3) Divas trešdaļas no vēžiem padodas ārstēšanai, tāpēc mirstība no vēža dzīves laikā ir 20%, jeb no vēža mirst katrs piektais. No zāļu blakusefektiem vidēji mirst katrs ceturtais, tāpēc ir tik svarīgi zināt zāļu efektivitāti, blakusefektus un nedzert neefektīvas zāles (*8) Mirsību maina veselīgs dzīvesveids un izglītības līmenis (*9)

Vēža slimniekam, tāpat kā ikvienam cilvēkam, viens no lielākajiem uztraukuma iemesliem, kas neļauj iegūt mieru un baudīt atlikušo dzīvi, ir neziņa par savām izredzēm.

(*3)Tabula parāda dažādu vēžu biežumu un ārstēšanās efektivitāti Amerikā, kur sekojot medicīnas tendencēm kuras lobē zāļu ražotāji, uzsvars tiek likts ne tik daudz uz profilaksi, cik uz farmakoterapiju. Mūsu valsts vselības aprūpes sistēma šīm tendencēm seko, tikai ārstēšanas rezultāti gan diemžēl nav ērti pieejami. Ja uzskatāt, ka ikvienam nodokļu maksātājam tos zināt ir svarīgi, atbalstiet ierosinājumus.

Vidēji viena trešdaļa ar vēzi saslimušo mirst. Dažādu veidu vēžiem šī mirstība ļoti atšķiras. Jo vēzis ātrāk aug un izsējas, jo grūtāk to ārstēt. Cilvēki visbiežāk saslimst ar nemelanomas ādas vēzi. Daži, biežāk sastopamie ādas vēža veidi aug lēni un gandrīz nekad neizsējas, ja ir mazāki par 2 cm. Tie ir viegli ārstējami vēža audus ķirurģiski izgriežot, vai citādi iznīcinot. No šiem vēžiem cilvēki mirst ļoti reti. Citi, retāk sastopamie vēža veidi, piemēram, melanoma, jo straujāk aug, jo ātrāk izsējas. Piemēram, ja tā aug 3mm mēnesī, tā var izsēties pat nākamā mēneša laikā. Ja aug 1 mm mēnesī, tad izsējas pēc vidēji 2,5 mēnešiem. Pēc izsēšanās melanoma nepadodas ārstēšanai, tāpēc mirstība ir ļoti augsta.Tāpēc ir svarīgi laicīgi pamanīt pārmaiņas un 3 mm un lielākus plankumus, kas mēneša laikā palielinās izmēros, maina krāsu vai formu parādīt ādas ārstam, kas diagnozi visbiežāk noteiks apskatot veidojumu palielinājumā, kas nav dārgi un ir ātri, jo kamēr melanoma nav izsējusies, tās ķirurģiskas izgriešanas rezultāti ir ļoti labi. Melanomas profilakse papildus veselīgam dzīvesveidam ir neapdegt sauļojoties. 5 saules apdegumi dzīves laikā melanomas un citu ādas vēžu risku dubulto.

No augstāk minētajīem piemēriem ir saprotams, ka veselības aprūpe ir jāorganizē tā, lai slimnieks ar aizdomām par ādas vēzi tiktu bez maksas ar dermatoskopiju izmeklēts dažu dienu laikā, kamēr vēzis nav izsējies, tad ārstēšanas rezultāti būs labi un izmaksas nelielas.

Ikviens vēža veids liecina par imunitātes nespēju ar to cīnīties.

Imunitāti nosaka iedzimtība, ko mēs pagaidām neprotam mainīt un lielā mērā veselīgs dzīvesveids, kas ir katra paša rokās. Veselīgs dzīvesveids nozīmē veselīgi kustēties, veselīgi ēst, veselīgi atpūsties, rāmi skatīties uz dzīvi un neindēties.

Ja jums jau ir vēzis, tad farmakoterapijas vidējo efektivitāti jūs varat redzēt tabulā atbilstoši katram vēža veidam. Jūs varat uzlabot ārstēšanās izredzes padarot veselīgāku savu dzīvesveidu. Tiem, kam ir mazkustīgs dzīvesveids visvairāk palīdzēs veselīga kustēšanās. Tiem, kam ir neveselīgs uzturs, visvairāk palīdzēs veselīga uztura padomu ievērošana.Tiem, kuri pietiekami neizguļas, vai strādā maiņu darbu ir jāatrod tāds miega režīms, lai jūs pamostos atpūtušies un priecīgi pirms modinātāja. Ja nepiecīešams, ir jāmaina darbs. Tiem, kuri nekam neredz jēgu, vai par visu raizējas, ir jāmācās priecāties, par visu, kas labs jums jau ir, nevis bēdāties, par to, kā jums vēl nav un jāmācās neraizēties par lietām, ko jūs nespējat ietekmēt.Tiem, kas indējas sadzīviski, piemēram, ar tabaku, alkoholu, nagu lakas noņēmējiem, kūpinājumiem vai profesionāli, piemēram, ar metāla tvaikiem metinot bez respiratora, vai ar raundapu sausinot labību pirms novākšanas - ir jāpārtrauc to darīt.

Ja piekrītat uzskatam, ka maizē nedrikst būt graudi, kas satur raundapa, vai citu ķīmisku vielu atliekas - atbalstiet ierosinājumu produkta aprakstā brīdināt, ja produkts satur tehnoloģiskas ķīmiskas vielas atliekas.

Vidusmēra slimniekam būs nepieciešamas izmaiņas visā viņa dzīvesveidā jo tie kuri neizguļas parasti mostas īgni, brokastīs steigā ēd rūpnieciski gatavotu ēdienu ar konservantiem un trans taukiem, brauc uz darbu ar transportu, nevis iet kājām, kreņķējas vai paspēs, darba pārtraukumā pīpē, vakarā atslābinās ar alkoholu, iemieg uz dīvāna pie filmas un imunitāti vārdzinošais aplis turpinās.

Sievietēm biežākais ir ādas vēzis, kam seko krūts vēzis, ar ko dzīves laikā saslimst katra 8 sieviete, vairāk pēc menopauzes un aiziešanas pensijā, bet, ja gēnu mutācijas dēļ ir traucēta šūnas ģenētiskā materiāla stabilitāte, ģimenē ir nosliece, vai ir neveselīgs dzīvesveids - arī agrāk.

Mirstība no dzemdes kakla vēža ir daudz retāka, kā no krūts, taisnās zarnas, plaušu, kuņģa un daudziem citiem vēžu veidiem. Viena no 161 sievietēm dzīves laikā saslimst ar dzemdes kakla vēzi, viena no 455 nomirst no tā.

 

 

Apsvērumi par meiteņu profilaktisko potēšanu pret dzemdes kakla vēzi.

Pret dažiem vīrusiem, kas izraisa daļu no dzemdes kakla vēžu veidiem ir pieejamas vakcīnas. Kāda ir vakcīnu efektivitāte, blakusparādības un izmaksas?

Pēc pētījumu datiem kas apkopoti zāļu aprakstā, Silgard vienai no 500 meitenēm (0,2%) radīs blakusparādības kas neļaus pabeigt vakcināciju pret HP vīrusiem. (*4)

Balstoties uz dzemdes kakla vēža epidemioloģiskajiem pētījumiem un silgard zāļu aprakstu vakcinējot 161 meiteni ar silgard, vienai no tām par 62,5 % mazināsies iespēja dzīves laikā saslimt ar dzemdes kakla vēzi no visiem HPV celmiem bet netiks izslēgta saslimstība ar vēzi no pārējiem, vakcīnā neietvertajiem celmiem. 160 meitenām vakcinācija iespēju dzīves laikā saslimt ar dzemdes kakla vēzi nemainīs, jo pēc epidemioloģiskiem datiem viņas arī bez vakcinācijas nesaslimtu ar nevienu no HP vīrusu izraisītajiem vēžiem. 53 no 160 vakcinētajām meitenēm dzīves laikā saslims ar citiem vēžiem un viņu izdzīvošanu iespaidos zināšanas par veselīgu dzīvesveidu. Šobrīd nezināmam skaitam meiteņu vakcinācijas rezultātā radīsies neiroloģiski traucējumi un citas vērā ņemamas blakusparādības, par kurām ir jābrīdina vecāki, pirms sākt profilaksi. (*1)

Vakcinējot 161 meiteni ar cervarix, vienai no tām par 45,6% mazināsies iespēja dzīves laikā saslimt ar dzemdes kakla vēzi no visiem HPV celmiem, bet netiks izslēgta iespēja saslimt ar vēzi no vakcīnā neietvertajiem celmiem, 160 meitenēm vakcinācija iespēju dzīves laikā saslimt ar dzemdes kakla vēzi nemainīs, 53 no viņām dzīves laikā saslims ar citiem vēžiem un viņu izdzīvošanu iespaidos zināšanas par veselīgu dzīvesveidu. Nezināmam skaitam meiteņu radīsies blakusparādības, par kurām ir jābrīdina vecāki, pirms sākt profilaksi.(*2)

Kāpēc blakuspardību skaits vēl nav precīzi zināms?

Paiet gadi, kamēr uzkrājas epidemioloģiskie dati.

Katra trešā vakcinētā meitene, neatkarīgi no vakcinācijas dzīves laikā saslims ar kādu citu vēzi un atveseļošanās no tā būs atkarīga no meitenes izglītības un imunitātes stāvokļa.

Tā kā ar HPV vīrusu savā dzīvē saskaras gandrīz ikviens seksuāli aktīvs cilvēks, bet ar HPV izraisītu vēzi no 161 sievietēm dzīves laikā saslimst tikai viena, bet ar citiem vēžiem salsimst katra trešā, tas nozīmē, ka dabiskajai imunitātei ir noteicošā loma aizsardzība pret jebkuru HPV izraisītu dzemdes kakla vēzi, tāpat kā pret visām citām infekcijām un vēžiem.

Laba dabiskā imunitāte 2 gadu laikā 90 % HPV inficēto vieglas formas CIN nodrošina spntānu remisiju (*5) (CIN cervical intraepithelial neoplasia  - dzemdes kaklu sedzošo šūnu pirmsvēža pārmaiņas. Spontāna remisija - bez ārējas ietekmes slimības pazīmes mazinās un izzūd)

Imunitātei atveseļošanās procesā no HPV infekcijas ir noteicošā loma un dzīvesveids lielā mērā ietekmē imunitāti. Tāpēc pieeja, kas dotu vislielāko labumu gan kā profilakse, gan kā vieglas formas HPV infekcijas ārstēšana būtu izglītojoša saruna par to, kā dzīvesveidu padarīt veselīgāku.

Cervarix cena aptiekās ir ap 130 eiro par poti. Nodokļu maksātājiem vienas meitenes no 161 varbūtības saslimt ar dzemdes kakla vēzi mazinājums uz pusi izmaksā 130 reiz 2 devas, reiz 161 = 41 860 eiro no veselības aprūpes budžeta, turklāt šobrīd vēl nav skaidrs, cik ilgi saglabāsies pietiekams antivielu līmenis, vai vakcināciju pēc gadiem nenāksies atkārtot, kas dubultos gan izdevumus, gan iespējamos blakusefektus.

Pa šo naudu 280 bērnus var izmeklēt ar magnētiskās rezonanses aparātu, vai 840 bērnus izmeklēt ar ultraskaņas aparātu.

 

Ir pētīts, ka, lai panāktu dzīvesveida maiņu aptaukošanās gadījumā, pārliecināšanas sarunām ir jāilgst kopumā vidēji vismaz 26 stundas. (*6)

Droši vien apmēram tik pat ilgs laiks ārsta sarunām ar slimnieku būs vajadzīgs, lai panāktu nepieciešamās dzīvesveida pārmaiņas arī ginekoloģisku, vai jebkuru citu veselības traucējumu gadījumā.

 

Ņemot vērā, ka katra trešā meitene dzīves laikā saslims ar vēzi, būtu liederīgāk šos 260 eiro samaksāt par individuālu intervenci dabiskās imunitātes stiprināšanai - profilaktisku sarunu ciklu atsevišķi ar katru meiteni un tās aprūpētājiem par kontracepciju, izsargāšanos no HIV un citām seksuāli transmisīvām slimībām, veselīga uztura, pietiekama miega un mērenas fiziskas aktivitātes labvēlīgo ietekmi uz imunitāti, pārmērīgas augstas intensitātes fiziskas slodzes - piemēram, skriešanas ātrā tempā ilgāk par 4 stundām nedēļā - kaitīgo ietekmi uz sirds asinsvadu sistēmu, (*7) ginekoloģiskas skrīninga programmas lietderību, pīpēšanas un citu indēšanās ieradumu vēzi veicinošu ietekmi, liekā svara lēnas mazināšanas labvēlīgo un pārāk straujas svara samazināšanas kaitīgo ietekmi uz imunitāti un citiem veselību ietekmējošiem jautājumiem, kas meiteni pasargātu ne tikai no atsevišķiem HPV vaīrusa celmiem. Šāda intervence būtu iedarbīga gan uz ginekoloģiskām, gan citām saslimšanām ievērojami lielākam skaitam meiteņu, kā vakcīna, turklāt bez blakusparādībām.

Vakcīna iespējams, būtu lietderīga meitenēm ar pierādītu imūndeficītu, ja to apliecinātu pētījumi.

 

Valsts varētu mazināt saslimstību ar vēzi izglītojot iedzīvotājus par veselīgu dzīvesveidu un liekot ražotājam uzrādīt visas pārtikas produktā esošās tehnoloģisko ķīmisko vielu atliekas. Tas mazinātu iedzīvotāju indēšanos informācijas trūkuma dēļ.

Piemēram, maize cepta no nedīgstošiem, ķīmiski sausinātiem graudiem. Satur glifosāta (raundapa) atliekas. (*10)

 

Vairāk par taisnīgu vēžu ārstēšanas apmaksu no valsts budžeta un kā jūs varat uzlabot savas veselības aprūpes efektivitāti un kvalitāti lasiet rakstos:

Vai uztura bagātinātāji ir piemēroti veselības atgūšanai?

Homeopātiskās zāles, to drošība

Ierosinu ik gadu publicēt summu, kas katram  paredzēta veselības aprūpei, ko tērēt atbilstoši savām vajadzībām

Ārsti, ierēdņi vai politiķi? Kurš nosaka veselības aprūpes kārtību?

Ierosinu pārtraukt visu zāļu, kuras pierādīti ir efektīvas mazāk kā 50% lietotāju, valsts apmaksu.

Ierosinu pārtraukt valsts apmaksātu ārstēšanu ar Palivizumabu un Rigviru. 

 

(*1)http://www.ema.europa.eu/docs/lv_LV/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/000732/WC500051549.pdf

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Aizsardzība pret dzemdes kakla vēža HPV slimību 16 līdz 26 gadus vecām sievietēm

Silgard ietekme pret dzemdes kakla, HPV slimības (t.i., jebkura HPV tipa izraisītu slimību) risku tika novērtēta sākot ar 30 dienām pēc pirmās devas 17599 personām, kuras tika iesaistītas divos III fāzes efektivitātes pētījumos (protokoli 013 un 015). Starp sievietēm, kuras iepriekš nebija saskārušās ar 14 vispārējiem HPV tipiem un kurām Pap tests bija negatīvs 1. dienā, Silgard lietošana samazināja vakcīnas radītu CIN 2/3 vai AIS sastopamības biežumu vai vakcīnas sastāvā neesošu HPV tipu biežumu par 42,7% (95% CI : 23,7; 57,3) un dzimumorgānu kondilomu biežumu par 82,8% (95% CI: 74,3; 88,8) pētījuma beigās.

Modificētā ITT populācijā, ieguvums no vakcīnas attiecībā uz CIN 2/3 vai AIS (jebkuru HPV tipu izraisītu) un dzimumorgānu kondilomu vispārējo sastopamības biežumu bija ievērojami mazāks, ar samazinājumu attiecīgi 18,4% (95% CI: 7,0; 28,4) un 62,5% (95% CI: 54,0; 69,5), jo Silgard neietekmē vakcinācijas brīdī esošas infekcijas vai slimības norisi.

 

(*2) http://www.ema.europa.eu/docs/lv_LV/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/000721/WC500024632.pdf

5. tabula. Vakcīnas efektivitāte pret augstas pakāpes dzemdes kakla bojājumiem neatkarīgi no HPV DNS tipa bojājumā

CIN3+ 45,6% Efektivitāte

(*3) https://www.cancer.org/cancer/cancer-basics/lifetime-probability-of-developing-or-dying-from-cancer.html

Lifetime Risk of Developing or Dying From Cancer

Risks dzīves laikā salsimt un nomirt ar vēzi.

Tabulā atspoguļoti vidējie skaitļi ASV. Jūsu risks var atšķirties, jo jums var būt citāda iedzimtība un citāds dzīvesveids, bet vairumam cilvēku risks visas dzīves garumā saslimt un nomirt no vēža būs atspoguļots pareizi.

Piemēram, risks vīrietim dzīves laikā saslimt ar ar urīnpūšļa vēzi ir 3,76%, vai viens no 27 vīriešiem. Risks nomirt ir 0,94%, vai viens no 106 vīriešiem, kas nozīmē, ka daļa saslimušo tiek sekmīgi izārstēti. Atšķirība starp saslimstības un mirstības izredzēm parāda pieejamās ārstēšanas efektivitāti.

Males (vīrieši)

 

Risk of developing (risks saslimt dzīves laikā)

Risk of dying from (risks nomirt)

 

%

1 in (no)

%

1 in (no)

All invasive sites kopējais vēža risks

39.66

3

22.03

5

Bladder (includes in situ) urīnpūslis

3.76

27

0.94

106

Brain and nervous system smadzenes un nervu sistēma

0.7

143

0.53

189

Breast krūtis

0.12

833

0.03

3,333

Colon and rectum lokzarna un taisnā zarna

4.49

22

1.91

52

Esophagus barības vads

0.76

132

0.77

130

Hodgkin disease Hodzkina slimība

0.23

435

0.04

2,500

Kidney and renal pelvis nieres

2.09

48

0.62

161

Larynx (voice box) balsene

0.55

182

0.20

500

Leukemia leikēmija

1.79

56

1.02

98

Liver and bile duct aknas un žultsceļi

1.39

72

0.99

101

Lung and bronchus plaušas un bronhi

6.85

15

5.96

17

Melanoma of the skin ādas melanoma

2.77

36

0.43

233

Multiple myeloma mieloma

0.89

113

0.48

208

Non-Hodgkin lymphoma ne Hodzkina limfoma

2.38

42

0.84

119

Oral cavity and pharynx mutes dobums un rīkle

1.61

62

0.40

250

Pancreas aizkuņģa dziedzeris

1.58

63

1.38

72

Prostate prostata

11.55

9

2.45

41

Stomach kuņģis

1.05

95

0.47

213

Testicles sēklinieki

0.4

250

0.02

5,000

Thyroid vairogdziedzeris

0.63

159

0.06

1,667

Females (sievietes)

 

Risk of developing (risks dzīves laikā saslimt)

Risk of dying from (risks nomirt)

 

%

1 in (no)

%

1 in (no)

All invasive sites kopējais vēža risks

37.65

3

18.76

5

Bladder (includes in situ) urīnpūslis

1.12

89

0.34

294

Brain and nervous system smadzenes un nervu sistēma

0.54

185

0.41

244

Breast krūtis

12.41

8

2.62

38

Cervix dzemdes kakls

0.62

161

0.22

455

Colon and rectum lokzarna un taisnā zarna

4.15

24

1.74

57

Esophagus barības vads

0.22

455

0.20

500

Hodgkin disease Hodzkina slimība

0.19

526

0.03

3,333

Kidney and renal pelvis nieres

1.20

83

0.33

303

Larynx (voice box) balsene

0.12

833

0.05

2,000

Leukemia leikēmija

1.26

79

0.71

141

Liver and bile duct aknas un žultsceļi

0.6

167

0.52

192

Lung and bronchus plaušas un bronhi

5.95

17

4.73

21

Melanoma of the skin ādas melanoma

1.72

58

0.21

476

Multiple myeloma mieloma

0.65

154

0.39

256

Non-Hodgkin lymphoma ne Hodzkina limfoma

1.87

53

0.66

152

Oral cavity and pharynx mutes dobums un rīkle

0.68

147

0.18

556

Ovary olnīcas

1.27

79

0.93

108

Pancreas aizkuņģa dziedzeris

1.54

65

1.35

74

Stomach kuņģis

0.65

154

0.31

323

Thyroid vairogdziedzeris

1.79

56

0.07

1,429

Uterine corpus dzemdes ķermenis

2.85

35

0.6

167

 

(*4) http://www.ema.europa.eu/docs/lv_LV/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/000732/WC500051549.pdf

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Drošuma profila kopsavilkums 7 klīniskos pētījumos (6 placebo - kontrolēti) personām ievadīja Silgard vai placebo reģistrēšanas dienā un apmēram 2 un 6 mēnešus vēlāk. Dažām personām (0,2%) vakcinēšana blakusparādību dēļ tika atcelta.

Pieredze pēcreģistrācijas periodā 1. tabulā zemāk ir iekļautas arī papildu blakusparādības, par kurām tika spontāni ziņots no visas pasaules, lietojot Silgard pēcreģistrācijas periodā. Tā kā šie gadījumi tika ziņoti brīvprātīgi no nenoteikta skaita pacientu grupas, ne vienmēr ir iespējams ticami novērtēt to sastopamības biežumu vai noskaidrot cēloņsakarību ar vakcīnas iedarbību. Tādējādi, šo blakusparādību biežums ir kvalificēts kā "nav zināmi".

Turklāt blakusparādību, ko pētnieki atzina par saistītām ar vakcīnu vai placebo, sastopamības biežums klīniskajos pētījumos bija mazāks par 1 %:

Akūts diseminēts encefalomielīts*, Gijēna-Barē sindroms*

 

(*5) http://www.journalofclinicalvirology.com/article/S1386-6532(04)00372-5/fulltext#Clearance/persistence

(*6) http://www.medscape.com/viewarticle/881829?nlid=116034_2046&src=WNL_mdplsnews_170623_mscpedit_peds&uac=280175PT&spon=9&impID=1374567&faf=1

(*7) https://academic.oup.com/aje/article/177/7/683/91486 Longevity in Male and Female Joggers: The Copenhagen City Heart Study

(*8) https://www.fda.gov/Drugs/DevelopmentApprovalProcess/DevelopmentResources/DrugInteractionsLabeling/ucm110632.htm#ADRs: Prevalence and Incidence 

(*9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2572908/ Education and Risk of Cancer in a Large Cohort of Men and Women in the United States

 

We found a higher risk of malignant disease, particularly smoking– related cancers, among those in the lowest educational attainment category. Only some of the educational gradient is attributable to smoking. The persistence of substantial education inequalities in cancer incidence poses a challenge for etiologic research and public health policy.

 

(*10) http://www.db.lv/zinas/redakcijas-komentars-cik-talu-lidz-tuvredzibas-galam-468207

 

Ja pamanījāt kļūdu, lūdzu, dodiet ziņu zeigurs@latnet.lv

 

 16.10.2018