Gripas vakcīna ir efektīva robežās no 10 % 2004 - 2005 gada gripas sezonā, kad efektivitāte bija viszemākā, līdz 60% 2010 - 2011 gada sezonā, kad tā bija visaugstākā. [5]
Mirstība no gripas ir 1 no 50 000 [6]
Potēšana pret gripu vienam no 50 000 cilvēkiem samazina iespēju nomirt no gripas vidēji uz pusi. Uz pārējo 49 999 cilvēku izredzēm dzīvot vakcinācija neatstāj iespaidu.
Gripas vakcīna vecuma grupā 18 - 49 gadi 2016 -2017 gada sezonā palīdzēja tikai 19%. Vecuma grupā 65 gadi un vecāki, kam visbiežāk iesaka vakcinēties blakus slimību dēļ, efektivitāte bija 25%, turklāt tā ir slimnieku grupa, kas visvairāk lieto zāles, tāpēc ir pakļauta lielākam zāļu neparedzamu mijiedarbību riskam.[2]
Negaidīti zāļu blakusefekti šobrīd pasaulē ir 4 biežākais nāves iemesls, kas manuprāt liek piesardzīgi lietot zāles profilaksei pret slimībām, no kurām iespēja nomirt ir maza.
Lielākā daļa cilvēku ar labu imunitāti ar gripu nesaslimst. No saslimušajiem lielākā daļa slimnieku to pārslimo vieglā formā un attīstoties dabiskajai imunitātei izveseļojas bez paliekošām sekām un īpašas terapijas.
Imunitātei ir noteicošā loma aizsardzībai gan pret gripu, gan vēzi, gan citām saslimšanām. Gripas laikā daudz dzeriet, veselīgi ēdiet, pietiekami izgulieties, kājām noejiet 10 000 soļus, neindējieties, rāmi skatieties uz dzīvi un nevienam neļaujiet sev sabojāt dienu.
Ja vakcīnas cena ir aptuveni 6 eiro, tad zāļu apritē iesaistītajiem ieņēmumi no tā, ka vienam cilvēkam no 50 000 iespēja nomirt samazinās vidēji uz pusi ir 300 000 eiro.
Par atbilstošu summu arī sabiedrisko domu ietekmējoša reklāmas kampaņa, kurā gadu no gada uzstājas vieni un tie paši cilvēki.
Vai grūtniecei vajadzētu potēties pret gripu?
Pēc Latvijas ārstā 2017 gada septembris 16 lpp. atspoguļotā 3 gadu audita par mātes mirstību datiem ir redzams, ka māte no gripas ir mirusi vienā gadījumā.
Latvijā gadā piedzimst vidēji 20 tūkstoši jaundzimušo, 3 gados 60 tūkstoši.
Tātad grūtnieces un mātes mirstības risks no gripas ir bijis 1 no 60 000.
Uz 59 999 grūtnieču izredzēm dzīvot vakcinācija pret gripu neatstās iespaidu.
Tātad grūtnieces labākās izredzes nodrošina veselīgs dzīvesveids un laba imunitāte.
Kas ir rakstīts, piemēram, potes pret gripu - vaxigrip tetra zāļu aprakstā? [4]
Šīm zālēm tiek piemērota papildus uzraudzība.
Bērni līdz 3 gadu vecumam: VaxigripTetra drošums un efektivitāte līdz šim nav pierādīta.
Nav datu par VaxigripTetra lietošanu grūtniecēm.
Nav datu par ietekmi uz fertilitāti cilvēkiem.
Nav datu par drošumu no VaxigripTetra pēcreģistrācijas pieredzes.
Tomēr ir ziņots par tālāk norādītajām nevēlamām blakusparādībām pēc vakcinācijām ar Vaxigrip klīniskajos pētījumos vai pēc reģistrācijas, un tās var parādīties cilvēkiem, kuri saņem VaxigripTetra.
Imūnās sistēmas traucējumi
Smagas alerģiskas reakcijas: šoks
Alerģiskas reakcijas: izsitumi, ģeneralizēta eritēma
Nervu sistēmas traucējumi
Gijēna-Barē sindroms (Guillain-Barre [sic: Guillain-Barré] Syndrome, GBS), neirīts, neiralģija, krampji, encefalomielīts
Asinsvadu sistēmas traucējumi
Vaskulīts, piemēram, Henoha-Šēnleina purpura, dažos gadījumos ar pārejošu nieru bojājumu
Pacientiem ar sidrs asinsvadu slimībām iesaka vakcinēties pret gripu. Cik procentiem vakcinēto mazināsies mirstība?
0,2 % [1]
Vai ir lietderīgi un taisnīgi, ka valsts atsevišķām iedzīvotāju grupām kompensē pusi cenas?
Ja valstij nav naudas, ko apmaksāt izmeklējumus, nemaz nerunājot par ārsta sarunu ar katru pilngadīgu valsts iedzīvotāju par to, vai viņa uzturs ir veselīgs, vai viņš pietiekami kustās un pietiekami atpūšas, kas stiprinātu veselību lielākajai daļai iedzīvotāju, tad manuprāt apmaksāt kādai iedzīvotāju grupai tik mazefektīvu profilaksi nav taisnīgi un lietderīgi.
Bažas rada apstāklis, ka pie mums ar epidemioloģiskiem pētījumiem par zāļu blakusparādībām iet grūti, jo neviens aiz bailēm no liekām pārbaudēm un papīru plūdiem neziņo. (300 ziņojumi gadā par zālēm 300 miljonu eiro vērtībā ar garu blakusefektu sarakstu ) un arī pētījumi par zāļu efektivitāti ne vienmēr ir pieejami, tāpēc - skatiet un atbalstiet ierosinājumus http://www.bernuarsts.lv/palidziet-valsti-noverst-nekompetentu-vai-korumpetu-vadibu/
[1] influenza vaccine was compared with placebo or control for all-cause mortality 1.9% influenza vaccine vs 2.1% placebo or control https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/10.1001/jama.2013.279206
The vaccine worked the best among children aged 6 months to 8 years, at 61%, and the least among individuals aged 18 to 49 years, at 19%. For people aged 65 years or older — a demographic group that's especially vulnerable to the flu — effectiveness stood at 25%.
[3] https://www.cdc.gov/vaccines/pubs/pinkbook/polio.html
[4] https://www.zva.gov.lv/zalu-registrs/?iss=1&lang=lv&q=VaxigripTetra&ON=VaxigripTetra&SN=&NAC=on&RN=&ESC=on&AK=&SAT=on&DIA=&DEC=on&RA=&PIM=on&LB=&MFR=&MDO=&IK=
[5] https://www.cdc.gov/flu/vaccines-work/effectiveness-studies.htm#figure
[6] https://www.cdc.gov/nchs/fastats/flu.htm
Ja pamanījāt kļūdu, lūdzu, dodiet ziņu zeigurs@latnet.lv
18. 01. 2020