Bērnu vecāki stāsta par nepatīkamu pieredzi laboratorijā nododot covid testu no deguna. Raizējas par bērna pārdzīvojumiem, ja testu nāksies atkārtot.
Laboranti nereti paraugu ņem pārāk strauji un dziļi. Tas rada aizdegunes gļotādas traumu, kas izpaužas kā asas sāpes, kas nepāriet vairākas dienas.
Diemžēl stāstus par sāpīgu testa ņemšanu dzirdu bieži.
Pēc pieredzes zinu, ka panākt izmaiņas veselības aprūpes kārtībā vēršoties pie atbildīgajām personām vadībā ir ilgi un neefektīvi, tāpēc informēju ikvienu par pacientu tiesībām netikt procedūras laikā traumētam un aprakstu netraumatisku covid testa parauga ņemšanas procedūru.
Pareizi veikta testēšana nedrīkst būt nepatīkama, nedrīkst radīt traumu. Diskomforts, sāpes, ir organisma aizsargreakcija, brīdinājums, ka procedūra ir nepareiza, jo traumē gļotādu, kas nav pieļaujami.
Covid paštesta lietošanas instrukcija brīdina, ka parauga noņemšana ir jāveic saudzīgi, netraumējot gļotādu. Tātad, ta nedrīkst notikt strauji un pārāk dziļi.
Sekojot paštesta instrukcijai, pieaugušajiem tampons degunā jāievada 2 cm, bet ne dziļāk kā 4 cm.
Tātad 3 cm un dziļāk tamponu izdosies ievadīt izņēmuma gadījumā cilvēkam augumā virs 2 metriem, ja tas nerada diskomfortu.
Bērniem tamponu ievada 1 cm dziļi, bet ne dziļāk kā 2 cm.
Tātad 1,5 cm izdosies ievadīt vidusskolniekam, ja tas nerada diskomfortu.
Prakse lietojot paštestu atbilstoši instrukcijai liecina, ja cilvēks izdala vīrusu, tas būs arī gļotās deguna dobuma sākuma daļā un siekalās, tāpēc lai iegūtu paraugu nav nepieciešams bāzt kociņu līdz aizdegunei, vai braukāt pa rīkles mugurējo sieniņu, kas ir nepatīkami un reizēm traumatiski.
Ja jūs paņemsiet vates kociņu, lēni ievadīsiet to sev degunā 2 cm dziļi un maigi pavirpināsiet, kā ieteikts instrukcijā, jūs pārliecināsieties, ka procedūra nav nepatīkama. Arī bērnam, lai mazinātu trauksmi kabinetā un viņu sagatavotu, jūs varat mājās parādīt, ka kocinš 1 cm dziļumā nav nepatīkams.
Kā rīkoties, lai pasargātu sevi, vai bērnu no traumas covid testa laikā?
Brīdiniet laborantu, ka ārsts jūs ir brīdinājis par gadījumiem, kad kļūdaini noņemta analīze traumē aizdegunes gļotādu un jūs nevēlaties to piedzīvot.
Sakiet, ka jūs nepiekrītat, ka tamponu bāž degunā strauji, vai dziļāk par 2, 5 cm pieaugušajam un 1,5 cm bērnam. Lūdziet lai laborants novieto pirkstus atbilstošajā attālumā uz tampona kāta, lai neievadītu to pārāk dziļi un tamponu ievada lēni. Brīdiniet, ka paceļot roku norādīsiet, ja procedūra izraisa diskomfortu un ir jāpārtrauc.
Siekalu testa gadījumā sakrājiet mutē siekalas un ar tamponu paņemiet tās mutes dobuma sākumā.
Veselības aprūpes kvalitāte Latvijā ir uzlabojama izglītojot sabiedrību, ziņojot par kļūdām un novēršot tās vienu pa vienai.
Ja covid testa, vai kāda cita procedūra ir izraisījusi sāpes, tad noteikti rakstiet iestādes vadībai, lūdziet gadījumu izvērtēt un informēt jūs par pieņemtajiem mēriem, lai kļūdas testa noņemšanā neatkārtojas.
Ja iestādes vadība uzskata, ka tests drīkst būt sapīgs, vai neatbild, vai negrasās kļūdas novērst, pieredzi publiskojiet sociālajos tīklos norādot veselības aprūpes iestādi.
Ja jūs neaizstāvēsiet savas tiesības saņemt kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu, veselības aprūpe neuzlabosies.
Ja jūs aizstāvēsiet sevi, jūs sev un bērniem veselības aprūpi padarīsiet patīkamāku, drošāku un efektīvāku.
Lai covid vakcīna novērstu vienu saslimšanas gadījumu ir jāvakcinējas vismaz 100 cilvēkiem.
https://www.mdpi.com/1648-9144/57/3/199/htm
Tie, kam vakcīna nepalīdz, vai kas nebūtu ar apritē esošo covid celmu saslimuši arī nevakcinējoties, vakcinējoties riskē saņemt vakcīnas izraisītus veselības traucējumus. Risks ar katru nākošo vakcināciju palielinās, to apliecina miokardītu biežuma pieaugums pēc otrās vakcīnu devas jauniešiem, par ko brīdina zāļu apraksts
https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/comirnaty-epar-product-information_en.pdf
medicīniskās maskas un 95 respiratori uzrāda līdzīgu aizsardzību pret inficēšanos ar covid nevakcinētu veselības aizsardzības darbinieku vidū.
10 nedēļu laikā abās grupās inficējās vidēji viens no desmit veselības aprūpes darbiniekiem. https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M22-1966
Gadu valkājot, maska pasargā no saslimšanas 6 no 10 maskas valkātājiem. Maska un respirators palēnina slimības izplatību, bet negarantē nesaslimšanu. Masku valkāt ir apgrūtinoši. Tāpēc tiem, kas nevēlas mazināt savas saslimšanas risku masku valkājot ikdienā, tās būtu jāiesaka valkāt vienīgi brīžos kad draud slimnīcu pārslodze. Vesels cilvēks, epidēmijas laikā nevalkājot masku, apkārtējos neapdraud. Viņš riskē vienīgi ar savu veselību. Ikviens, kas vēlas mazināt savas saslimšanas risku, var masku valkāt kad uzskata to par nepieciešamu.
Svarīgākais faktors jebkura cilvēka aizsardzībā pret saslimšanu ar respiratorajiem vīrusiem un vieglas pārslimošanas garants joprojām ir laba imunitāte, par ko aizmirst vairums cilvēku, kas paļaujas uz vakcīnām, kam ir blaknes, kas negarantē neslimošanu un personiskās aizsardzības līdzekļiem, kas negarantē neslimošanu.
Latvijā covid vakcīnas blakusparādības un neefektivitāte netiek atpazītas, reģistrētas un kompensētas.
Paaugstināts kardiovaskulāro notikumu risks pēc vakcinācijas saglabājas vismaz 10 nedēļas. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/circ.144.suppl_1.10712
Pēkšņa sejas paralīze vienā gadījumā no 1000 līdz 10 000, par ko brīdina vakcīnu zāļu apraksti, visdrīzāk ir mikrotromboze, kas sejā ir pamanāma, bet citur organismā paliek neatpazīta.
https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/comirnaty-epar-product-information_en.pdf
Valsts uzlikts pienākums vakcinēties ar poti, kas var nogalināt, valstij uzliek pienākumu noskaidrot ikviena pienākuma pēc vakcinētā cilvēka nāves cēloni.
Ir reģistrēti vairāk kā 9 tūkstoši nāves gadījumi pēc vakcinācijas vecumā līdz 80 gadiem.
Katrs gadījums, ja mirušais bija vakcinējies pienākuma pēc, ir jāizmeklē pēc mūsdienu labas klīniskās prakses prasībām, ieskaitot autopsiju, lai noteiktu nāves cēloni. Ja nāves cēloni neizdodas atrast, vai atklājas neskaidras izcelsmes novirzes asins recēšanā, trombi, iekaisums asinsvados vai ar covid infekciju saistāms iekaisums, tad gadījums ir jākompensē.
Vairāk kā 700 pret covid vakcinētu cilvēku nāves gadījumi, kad nāves cēlonis ir bijis covid, ir jākompensē, ja mirušais bija vakcinējies pienākuma pēc.
Ja pamanijāt kļūdu, rakstiet zeigurs@latnet.lv
8.12.2022